A rózsa neve Gillemot

Ferenc József, Jókai Mór, Gillemot Lajos és a rózsa

2019. január 17. 08:44 - Gillemot lányok

Zsófival közös üknagyapánk Gillemot Lajos rózsakertész volt és számtalan rózsafajtát nemesített. 

Ahogy egymásra találtunk Zsófival azonnal rákattantunk az Arcanum Digitális Könyvtár archívumára és szívtuk magunkba a múltat és éjszakánként elemeztük a cikkeket.

A kedvenceink közül meg is osztanék párat, ami rögtön magyarázatot ad arra, hogy miért adtuk a blogunknak ezt a címet: A rózsa neve Gillemot

„Ő felsége a magyar király legkegyelmesebben megengedte, hogy Gillemot Lajos herkulesfürdői főkertész a »Maréchal Niel« és »Capitain Christy« rózsák keresztezéséből keletkezett uj rózsája ő felsége I. Ferencz József nevét viselhesse. Egyszersmind elismerése jeléül egy gyémánt melltűvel ajándékozta meg az említett főkertészt” A kert, 1901

 „A második virág és zöldség kiállítás megnyitásáról közölt tegnapi tudósításunk kiegészítéséül megemlítjük, hogy Darányi miniszter, mikor Gillemot Lajos gyönyörű kiállításánál időzött, megizlelte Gillemot kiváló minőségű rózsamézét, s a legnagyobb dicsérettel nyilatkozott róla. Gillemot rózsamézét az országban mindenfelé ismerik s nagy keletje van mindenütt. Megemlitjük még azt is, hogy Gillemot uj rózsáját, a melyet a La France és Madame Berand keresztezéséből állított elő. Madame Marie Gillemotnak nevezte el. (Zsófi dédnagymamájáról nevezte el a rózsát) Fővárosi Lapok - 1896.06.14.

"A király Gillemot Lajost a herkulesfürdői műkertészt, avval az alkalommal, hogy a vaskapu megnyitása idejében lentjárt, briliánsokkal gazdagon diszitett melltűvel ajándékozta meg és a fürdőtelepnek Ízléses berendezése fölött legmagasabb elismerését fejezte ki előtte. Gillemot L.-tól birjuk egyébiránt a «Marie Gillemot» s a « Millennium diadala» név alatt ismert gyönyörű rózsa változatokat. " A kert 1897

„Gillemot kiállítását sokáig nézte Jókai Mór is, akinek Gillemot egy szép csokrot ajánlott fel. Jókainak nagyon tetszettek a rózsák s megígérte, hogy Svábhegyi kertjében meg fogja honosítani Gillemot mester uj rózsafajtáit. Gillemot művészetének legszebb bizonyítéka a Herkules-fürdő rózsatelepe, amely most rózsanyílás idején több mint 10,000 darab nyíló rózsával a legtündériesebb látványt nyújtja.” Főváros Lapok, 1896.

Egyre jobban fokozódott bennem az izgalom, belevetettem magam ezerrel a családfakutatásba, mindenhonnan próbáltam információt gyűjteni a családról, de egyértelműen nagynénémnél találtam a legnagyobb kincseket. Hosszú órákon keresztül beszéltünk telefonon, cserébe persze én is meséltem neki arról, hogy milyen történetekre bukkantunk Zsófival és amikor Jókai Mórnál tartottam, egyszer csak megállított, hogy várjak egy pillanatot, lefotózza mi lóg a falán.  Az elküldött fotón egy bekeretezett dedikált fotó volt, amit Gillemot Lajos ükapánk kapott Jókai Mórtól.

jokai_blogba.jpg

Küldött régi képeslapokat is – köztük több olyan is volt, amit még Zsófi apukája írt a dédnagymamámnak - rengeteg emléket és történetet mesélt, amiket eddig még nem hallottam. A mozaikokból szépen lassan kirajzolódott Zsófival a közös múltunk. Kaptam még sok fotót is, szinte az összes képen együtt vannak a dédnagymamáink és nagymamáink. Beszéltük is Zsófival, hogy ez ma már mennyire elképzelhetetlen…

Nagyon nehéz szavakba önteni az érzéseket. Tényleg teljesen szürreális, hogy a munkahelyeden szembesülsz a múltaddal.

Akinek van kedve, tartson velünk, izgalmas részletekkel jelentkezünk!

Barbi

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://pereputty.blog.hu/api/trackback/id/tr8714566516

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása